nacházíte se zde:  home  /  příběhy  /  Další příběhy
 

Přidejte se k nám...

Sledujte nás na Youtube
 

Sdílejte tuto stránku ...

 
 
 

Další příběhy

Foto
Životní příběh filosofa Jaroslava Kohouta

Životní příběh filosofa Jaroslava Kohouta

Životní portrét filosofa, sociálnědemokratického politika, politického vězně, překladatele, vědeckého pracovníka a vysokoškolského učitele Jaroslava Kohouta, jak jej zaznamenala Klára Hamanaka (roz. Doušová) v roce 2004.

Foto
Vzpomínka k nedožitým 100. narozeninám JUDr. Miroslava Jiráska

Vzpomínka k nedožitým 100. narozeninám JUDr. Miroslava Jiráska

Vzpomínka na nedožitých 100 let  JUDr Miroslava Jiráska, byvalého politického vězně a bývalého pracovníka kanceláře presidenta Edvarda Beneše. Článek nám zaslala Ing. Marie Jelínková, dcera pana Jiráska.

Foto
Josef Doleček

Josef Doleček

Josef Doleček jako drobný zemědělec hospodařil na svých pozemcích v Českých Petrovicích. Jelikož nechtěl vstoupit do JZD, stal se předmětem zájmu Státní bezpečnosti. V roce 1950 byl zatčen a 23. ledna 1951 odsouzen, protože: „… se sice nedopustil trestného činu, ale svým chováním by mohl narušovat dnešní zřízení. Protože je zapřísáhlý nepřítel socialismu a pro výstrahu druhým, odsuzuje se jen k pěti letům odnětí svobody s ohledem na jeho početnou rodinu. Jinak by byl odsouzen na patnáct let. Dále k pokutě 20 000 Kčs, propadnutí veškerého majetku a ztrátě občanských práv.“

Foto
Dušan Novák

Dušan Novák

V dubnu 1954 na cestě z fakulty, kde pracoval jako ekonomický asistent, zatčen, odsouzen za velezradu a špionáž k 25 letům odnětí svobody. Trest si odpykával v Jáchymově na Rovnosti. Odsouzen za ekonomické texty, zasílané ilegálně do zahraničního vysílání i tisku.

Foto
Vladimír Novák

Vladimír Novák

Vladimír Novák se narodil v Heřmanově Městci. Pracoval na poštovním úřadě a byl aktivním člen cvičitelského sboru v Sokole a mládeže národně socialistické strany. Po únoru 1948 se podílel na založení protistátní skupiny. Prezenční vojenskou službu nastoupil jako telegrafista u Bachmačského železničního pluku. Odtud byl ozbrojenou stráží eskortován do PTP ve Hvězdově, poté byl odvelen k těžkému PTP na dolech na Ostravsku...

Foto
Josef Petr Ondok

Josef Petr Ondok

Vzpomínkový rozhovor s Josefem P. Ondokem (1926-2003), českobudějovickým knězem, filosofem a přírodovědcem. O zásadních setkáních v komunistických vězeních, tzv. vězeňské univerzitě i o ne/obyčejných vězeňských všednostech.

Ostatní dokumenty
Foto
Josef Vašek: Vzpomínky vězně 08121

Josef Vašek: Vzpomínky vězně 08121

Josef Vašek nám poskytl své vzpomínky, které nedávno vyšly také v knize Svědectví. Zde je jeho text v původní podobě.

Foto
Naše dětská zkušenost s komunismem

Naše dětská zkušenost s komunismem

Vzpomínky dcer politického vězně – Márie a Jany Jurčovičových. Článek je překladem příspěvku z konference: "Životní příběhy obětí stalinismu".

Foto
Zdeněk Žárský

Zdeněk Žárský

Zdeněk Žárský (1912-1994) byl představitel druhého a třetího odboje.

 
© 2008 - 2021 Političtí vězni.cz | webmaster: Nebrat s.r.o.