nacházíte se zde:  home  /  akce  /  Projekt Učíme se z minulosti byl završen druhým seminářem v Božím Daru a v Jáchymově
 

Přidejte se k nám...

Sledujte nás na Youtube
 

Sdílejte tuto stránku ...

 
 

Obrázky

Seminář EUTIS (01)
Seminář EUTIS (02)
Seminář EUTIS (03)
Seminář EUTIS (04)
Seminář EUTIS (05)
Seminář EUTIS (06)
Seminář EUTIS (07)
Seminář EUTIS (08)
Seminář EUTIS (09)
Seminář EUTIS (10)
Seminář EUTIS (11)
Seminář EUTIS (12)
Seminář EUTIS (13)
Seminář EUTIS (14)
Seminář EUTIS (15)
Seminář EUTIS (16)
Seminář EUTIS (17)
Seminář EUTIS (18)
 
 
Seminář EUTIS (01)
Foto

Projekt Učíme se z minulosti byl završen druhým seminářem v Božím Daru a v Jáchymově

Seminář pro učitele dějepisu a občanské nauky a pracovníky s mládeží z Česka a z Německa se uskutečnil ve dnech 27. září – 2. října 2019 v Jáchymově, Božím Daru a okolí. Seminář jsme zahájili v pátek úvodním setkáním se starostou Božího Daru Janem Horníkem, který nám laskavě poskytl prostory obecního úřadu k využití během nadcházejících aktivit. Seznámili jsme se rovněž s novými účastníky, kteří se k projektu připojili v jeho průběhu, a připomněli jsme si obsah prvního semináře, který proběhl ve dnech 1. – 6. dubna 2019 v Postupimi a v Berlíně.


Následující den jsme se vydali do terénu a prošli část naučné stezky Jáchymovské peklo, kde jsme se rovněž seznámili s některými pedagogickými metodami, které je možné na tomto místě využít. Zúčastnili jsme se též tradičního skautského vzpomínkového ceremoniálu, připomínajícího každoročně v den státního svátku u Mohyly Eliáš památku politických vězňů komunistického režimu. Setkali jsme se zde také s pamětníkem Miroslavem Koptem, který s námi poté strávil celý zbytek dne a podělil se s námi o své vzpomínky na místo, kde byl vězněn a nasazen k nuceným pracím v uranových dolech.

 

V neděli jsme navštívili muzeum Královská mincovna v Jáchymově, kde jsme se dozvěděli více o historii hornictví v regionu. Následně jsme se opět setkali s Miroslavem Koptem, který nejprve v expozici muzea věnované třetímu odboji pokračoval ve svém vyprávění o životě v pracovních táborech a později s námi navštívil i národní kulturní památku Rudá věž smrti, která v 50. letech sloužila jako třídírna uranové rudy. Náš program pokračoval návštěvou unikátního Památníku obětem násilí v Ostrově, který je věnován českým a německým obyvatelům regionu a všem perzekvovaným z národnostních, rasových, politických nebo náboženských důvodů v průběhu 20. století. Po přesunu zpět do Božího Daru jsme během workshopu reflektovali naše zážitky. Bohatý nedělní program byl pak zakončen návštěvou Štoly Johannes, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

V pondělí absolvovali účastníci workshopy zaměřené na problematiku zpracování uranu a exkurzi do Štoly č. 1. Zároveň se setkali s místním pamětníkem, se kterým diskutovali o tom, jak vnímají obyvatelé regionu historii Jáchymovska ve 20. století. Další den jsme navštívili zbývající část naučné stezky během procházky s historikem Michal Loučem, který nás seznámil s bývalými tábory nucené práce Nikolaj a Svornost. Odpoledne bylo věnováno představení možnostem dramatického ztvárnění traumatické minulosti ve výuce. Během středečního dopoledne jsme se věnovali práci na výstupech projektu a účastníci představili své plány na návštěvy míst paměti s jejich skupinami mladých lidí, respektive s třídami. Výstupem projektu bude trojjazyčná brožura, která zájemce provede prací s místy paměti nejenom na Jáchymovsku a také interaktivní průvodce po naučné stezce Jáchymovské peklo v mobilní aplikaci Actionbound.

 

Projekt „Učíme se z minulosti: Jak zprostředkovávat historická témata v občanském vzdělávání“ připravuje EUTIS, o.p.s. ve spolupráci se Spolkem Političtí vězni. cz a BBAG Potsdam. Projekt je kofinancován z programu Erasmus+. Seminář v Jáchymově a v Božím Daru byl připraven ve spolupráci s městem Boží Dar a společností Actionbound.

 

Článek a fotografie byly převzaty z webu EUTIS, o.p.s.

 
© 2008 - 2022 Političtí vězni.cz | webmaster: Nebrat s.r.o.