nacházíte se zde:  home  /  odkazy
 

Přidejte se k nám...

Sledujte nás na Youtube
 

Sdílejte tuto stránku ...

 
 

Novinky:

 

Spustili jsme nový Zážitek s Airbnb!

27.6.2017

Airbnb dnes oznámilo spuštění Trips v Praze, kde rozšiřuje své služby nad rámec ubytování.Spolek Političtí vězni.cz byl u toho. Představujeme Vám unikátní procházku starou Prahou s názvem "Vaclav Havel´s Prague".

Více zde
 

Pozvánka na zahájení projektu Poslední adresa

21.6.2017

V úterý 27. června budou v rámci projektu Poslední adresa umístěny první čtyři pamětní tabulky připomínající životy lidí, které nepřirozeně skončily v důsledku komunistického režimu. Projekt má svůj původ v Rusku, kde dnes najdeme na pět set tabulek připomínajících oběti sovětského represivního systému. Jsme rádi, že se na něm můžeme podílet.

Více zde
 

Životní příběh filosofa Jaroslava Kohouta

24.3.2017

Životní portrét filosofa, sociálnědemokratického politika, politického vězně, překladatele, vědeckého pracovníka a vysokoškolského učitele Jaroslava Kohouta, jak jej zaznamenala Klára Hamanaka.

Více zde
 

Zemřela Karla Charvátová

21.3.2017

S lítostí oznamujeme, že 20. března 2017 zemřela JUDr. Karla Charvátová, roz. Grollová. Věnujeme jí tichou vzpomínku a přejeme klid její duši. O jejím pozoruhodném příběhu natočili členové a přátelé Spolku Političtí vězni.cz amatérský dokumentární film s názvem K. Ch. – příběh politické vězeňkyně, který jsme se nyní rozhodli zpřístupnit na YouTube ZDE.

Více zde
 

Vyšlo druhé rozšířené vydání naší knihy o politických vězních

20.3.2017

Rádi bychom se s Vámi podělili o radost z právě dotištěného druhého vydání knihy od autorského tandemu členů našeho spolku, Tomáše Boušky a Kláry Pinerové. Doplněné a rozšířené vydání s názvem „Czechoslovak Political Prisoners. Life Stories of 5 Male and 5 Female Victims of Stalinism“ je konečně na světě a obsahuje 10 unikátních životních příběhů československých politických vězňů a vězeňkyň, kontextuální studii, nové obrazové přílohy a prošla důkladnou jazykovou redakcí. Zakupte si čerstvý výtisk a podpořte aktivity našeho spolku!

Více zde


Archiv novinek

 

Odkazy

Projekty shromažďující nebo mapující životní příběhy pamětníků

(nikoli nutně stejnou metodikou, jako autoři tohoto webu)

  • Bojovníci proti totalitě pohledem dětí – děti základních a středních škol natáčí dokumenty o příbězích pamětníků.
  • CVH Malach – při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy bezplatně poskytuje plný přístup do Archivu vizuální historie Institutu USC Shoah Foundation, kde je ke zhlédnutí na 52000 filmových rozhovorů se svědky a přeživšími holocaustu.  
  • Dcery politických vězňů – projekt shromažďuje příběhy dětí, jejichž rodiče byli persekvováni na základě komunistického práva, stalinských doktrín, apod.
  • Paměť národa.cz – společná iniciativa Českého rozhlasu, sdružení Post Bellum a Ústavu pro studium totalitních režimů buduje rozsáhlý publicistický digitální pamětnický archiv. 
  • Příběhy bezpráví – projekt zaměřený na výuku moderních československých dějin.
  • Živá paměť – životní příběhy obětí nacismu.
  • Životní příběhy zapomenutých hrdinů – projekt věnovaný tématu německých antifašistů v Československu.

Organizace politických vězňů v ČR a SR

Vybrané instituce zabývajících se dokumentováním období socialistické diktatury v bývalém Československu, výukou či vzděláváním

Dokumenty a naučné filmy

Webové stránky věnované období komunismu

Orální historie

Cizojazyčné

 
© 2008 - 2017 Političtí vězni.cz | webmaster: Nebrat s.r.o.