nacházíte se zde:  home  /  historie  /  Hana Truncová – Vzpomínání na Pracovní útvar Varnsdorf
 

Přidejte se k nám...

Sledujte nás na Youtube
 

Sdílejte tuto stránku ...

 
 

Obrázky

PÚ Varnsdorf 05
PÚ Varnsdorf 01
PÚ Varnsdorf 02
PÚ Varnsdorf 03
PÚ Varnsdorf 04
PÚ Varnsdorf 06
 
 
PÚ Varnsdorf 05
Foto

Hana Truncová – Vzpomínání na Pracovní útvar Varnsdorf

Zájem o dávný PÚ Varnsdorf vznikl před několika málo lety přímo ve Varnsdorfu na Městeském úřadu přičiněním vysokoškoláka, studenta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Filipa Stojaníka z Rumburku. Posílala jsem k tomuto účelu své vzpomínky na jaro 1953, kdy jsem pracovala coby odsouzená vězeňkyně na citovaném PÚ, seznámila jsem se s členy MěÚ Varnsdorf a fotografovala dávná místa při společné exkursi.

Koncem minulého roku jsem obdržela, opět prostřednictvím Filipa Stojaníka, pozvání do Kruhu přátel Muzea Varnsdorf. Stanovený termín byl hned zpočátku nového roku dne 6. ledna 2012. Do Varnsdorfu přijela další bývalá vězeňkyně Květa Svobodová-Niesel, která je v současné době v ČR na návštěvě ze západu Německa.

Sál městské knihovny byl obsazen – my žasly – že je o naše vyprávění zájem. Úvod celého večera zahájil Filip Stojaník krátkým workshopem s celou naší dokumentací, já jsem pokračovala volným vyprávěním hlavně k tématu PÚ Varnsdorf v době od konce ledna do 19. května 1953 – na dobu, kdy zemřeli Stalin a Gottwald, dobu kdy jsme měly okamžitě na tři měsíce zaražené „výhody“, absolutně žádný styk s domovem… Snad z obavy, že by mohly vzniknout stávky vězňů? Či z jiné fantazie našich tehdejších chlebodárců?

Květa Svobodová odpovídala na otázky Filipa Stojaníka cíleně, rozpomínala se velice dobře na dávná léta, která nelze škrtnout z paměti. Odměnou nám byl potlesk posluchačů, kytice, ale také otázky – navíc podnět ze strany organizátorů, že by se měly uspořádat webové stránky PÚ Varnsdorf, ve kterém bylo vězněno také mnoho řádových sester, dodnes žijících v blízkém či vzdálenějším okolí Varnsdorfu – hovoří se také o pamětní desce PÚ.

Vzpomínaly jsme na jména dávných HOLČIČEK, které nikdy promluvit nemohly, opustily tento svět ještě před listopadem 1989 nebo krátce poté. Pracovní útvary byly mezičlánkem mateřských věznic a různých pracovišť pro národní podniky, které svého času vyplácely vězňům denně jednu korunu čsl., bez pojištění, konkrétně ve Varnsdorfu pouze na nočních směnách pro firmu Elite n.p.

Dějiny potřebují čas, aby uzrály… Ale  pak  by  měly být viditelné jakýmkoliv způsobem, aby  se nezapomnělo.

Hana Truncová – Johnová / 13. ledna 2012

PS: viz www.varnsdorf.cz, www.kruhpratelmuzeavarnsdorf.cz

 
© 2008 - 2017 Političtí vězni.cz | webmaster: Nebrat s.r.o.