nacházíte se zde:  home  /  akce  /  Řetízkárna má nového majitele
 

Přidejte se k nám...

Sledujte nás na Youtube
 

Sdílejte tuto stránku ...

 
 

Obrázky

Řetízkárna 01
 
 
Řetízkárna 01
Foto

Řetízkárna má nového majitele

Spolku Političtí vězni.cz, který na Jáchymovsku stojí např. za obnovou Naučné stezky Jáchymovské peklo, se podařilo vykoupit pozemek objekt řetízkové šatny na bývalém trestaneckém pracovním táboře a uranovém dole Rovnost u Jáchymova. Naděje, kterou na začátku roku spustila úspěšná veřejná sbírka, se díky úsilí dobrovolníků a přátel spolku naplnila. Záchrana objektu a její přerod v komunitní a vzdělávací centrum začíná.


Podpisem kupní smlouvy 4. října 2022 přechází nemovitost z rukou soukromé společnosti do vlastnictví nevládní organizace, která byla založena za účelem etického zachycení a uchování paměti a životní zkušenosti bývalých československých politických vězňů a vězeňkyň. „V Řetízkárně vidím nejen nevyčíslitelnou historickou hodnotu, ale i obrovský potenciál místa paměti. Chtěli bychom ho využít pro důstojnou připomínku místní důlní historie, stejně jako prostor pro setkávání, naslouchání a odpuštění. Takové místo na Jáchymovsku stále chybí,“ uvedl k proměně řetízkové sušárny ve vzdělávací centrum Tomáš Bouška, předseda Spolku Političtí vězni.cz.

 

Řetízkárna bývala součástí areálu uranového dolu a pracovního tábora Rovnost u Jáchymova, jednoho z osmnácti lágrů zřízených komunistickým režimem k těžbě uranu pro sovětský jaderný program. V roce 1961 byl tábor zrušen, většina důlních budov byla srovnána se zemí a v místě dnes stojí už jen chatová osada. Poslední dochovaná důlní budova v původním stavu je tak dnes na území Rovnosti právě „Řetízkárna“.  Sloužila jako převlékárna pro vězně, kteří si uvnitř na „řetízky“ zavěšovali své fárací obleky a vytahovali je na nich ke stropu, aby vyschly.

 

Záchranu budovy můžete sledovat a úsilí dobrovolníků podpořit na nově spuštěném webu www.retizkarna.czfacebookovém profilu Řetízkárny.

 

LRG Řetízkárna 01

 
© 2008 - 2023 Političtí vězni.cz | webmaster: Nebrat s.r.o.