nacházíte se zde:  home  /  příběhy  /  Příběhy politických vězeňkyň  /  Julie Hrušková
 

Přidejte se k nám...

Sledujte nás na Youtube
 

Sdílejte tuto stránku ...

 
 

Obrázky

Julie Hrušková
Konference – obr. 23
Konference – obr. 14
Mapa československých věznic a táborů
 
 
 
Julie Hrušková
Foto
Audio

Julie Hrušková

Julie Hrušková se narodila 18. května 1928 v Boskovštejně v rodině myslivce. Po druhé světové válce pracovala v různých zaměstnáních, v roce 1949 emigrovala do Rakouska, kde se seznámila s americkým vojákem Frankem Ferneti a otěhotněla. Téhož roku se rozhodla zapojit do odbojové činnosti, vrátit se do Československa a převést další lidi za hranice. Byla však zatčena při převodu osob. Byla obviněna ze špionáže a odsouzena k patnáctiletému trestu odnětí svobody. Po sérii brutálních výslechů v Brně byla zbita tak, až potratila. Prošla několika věznicemi, z nichž nejdelší dobu strávila ve věznici v Pardubicích, kde se aktivně zúčastnila hladovky v roce 1955. Z věznice Pardubice byla propuštěna na amnestii 9. května 1960. V současnosti žije stále aktivním životem v malé vesničce na jižní Moravě. Neustále se zúčastňuje různých besed na školách a jiných společenských akcí. Julii Hruškové byl prezidentem republiky propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy.

 

 

Říkám: byl to osud a život šel dál. Se vším jsem se smířila.

Nemám v sobě nějakou nenávist nebo trpkost."

 

 

Rozhovor s Julií Hruškovou

 

Tazatelka: Klára Pinerová

Datum poslední úpravy: 9.10.2012 23:09:58
Foto
Julie Hrušková – Dospívání za světové války

Julie Hrušková – Dospívání za světové války

Jednou se mnou šel jeden profesor, který vedl kurz malování, aby se mnou vyřídil sociální věci, abych mohla dostat stipendium jako talent. Jenomže oni řekli: „Jste v KSČ? Jste ve Svazu mládeže? Ne? Tak na to mají nárok jedině svazáci.“

Foto
Julie Hrušková – Protikomunistický odboj, útěk do Vídně a zatčení

Julie Hrušková – Protikomunistický odboj, útěk do Vídně a zatčení

Komunistický režim se mi nelíbil a byla jsem proti němu. Představovala jsem si, že se v zahraničí bude utvářet armáda, jak to bylo za druhé světové války, a že se já těchto bojů zúčastním.

Foto
Julie Hrušková – Věznění

Julie Hrušková – Věznění

Bydlely jsme například s retribučkama, které vždycky říkaly: „My bysme nejradši dláždily Václavák vašima hlavama.“ Ony nás totiž nenáviděly. Dokonce tam byly dozorkyně z koncentračních táborů a potkaly se tam se svýma bývalýma vězeňkyněma.

Foto
Julie Hrušková – Život po propuštění

Julie Hrušková – Život po propuštění

Já vím, kdo mě tady v obci hlídal. Někteří lidi se mi přiznali, někteří se mi nepřiznali, ale já jsem to o nich věděla, protože ke mě chodili hned, jak ke mě někdo přijel.

 
© 2008 - 2017 Političtí vězni.cz | webmaster: Nebrat s.r.o.