Antonín Městecký – Skupina „Maděra a spol.“ a léta po propuštění
Mohl byste povědět více o tom, čím se skupina vašeho tatínka vlastně zabývala?
Řekl jsem, že oni byli spojení. Skupina Hradec byla spojená se skupinou Nová Paka a já jsem se v 90. letech, po sametové revoluci, snažil získat kontakt s doposud žijícími lidmi. Našel jsem jich sedm. Začal jsem v Hradci, protože pod Hradec by tatínek svým způsobem spadal. Vyhledal jsem pana Párala, tamějšího předsedu KPV, a on mi vyšel vstříc. Mám tu od něj i knížku. Sehnal mi písemnosti od paní Křížové, která se věnovala rehabilitacím a vlastnila rozsudky z šedesátého osmého roku. Řekl mi také, kteří lidé ještě žijí a já jsem je na kole všechny objel.
Jel jsem i do Nové Paky za panem Čílou[1], který tam byl předsedou konfederace. Dokud mu zdraví dalo, dokonce o činnosti té skupiny i něco sepsal. Dal to tenkrát Naděždě Kavalírové[2], se kterou jsem od něj jednou odjížděl, a ona mi to později poslala. Už je také kolik roků po smrti a teď tam předsedkyni dělá jeho manželka Blanka Čílová.[3]
Pan Číla mi o tátovi hodně vyprávěl. Hned se zeptal: „Městecký, a který? Tonda, nebo Franta?“ Mimo jiné vyprávěl o tom, jak vysílačkou vysílali do Německa z věže kostela v Hořiněvsi. Vysílali z věže a potom tu vysílačku zase sebrali a odnesli ji do statku. On tam coby příslušník SNB chodil a dohlížel, kdyby někdo jel, aby se nic nedělo. Lidi tam měli určité úkoly, například na motorce převézt a uklidit vysílačku. To byli bráchové Čapkovi, jeden z nich uměl morseovku, a tak z toho kostela vysílali. Pan Číla mi dokonce uvedl datum posledního kontaktního vysílání – 23. června 1949. Jenže oni všechno věděli, aniž by tam potřebovali chodit. Už tenkrát to bylo sledovaný, protože mezi nimi byli ty dva lidi a všechno sledovali. Jan Šmída a Zdeněk Novotný.
A sám tatínek vám o té akci nikdy nic neřekl?
On o tom nevyprávěl. Podle toho, co mi řekl pan Číla a co jsem se dověděl z těchto papírů ze Zborovského[4], tak se bál. Oni měli zakázáno se po propuštění srocovat. Byli v podmínce a on sám nechtěl po tom, co si prožil, po tom, co jsme si odnesli, aby se to opakovalo.[5]
Co oni vlastně vysílali z té vysílačky?
Já ti konkrétní věci neřeknu, to nevím. Táta nic neřekl. Abych ti řekl pravdu, upřímně, táta se o těchto věcech nebavil. Maminka také o ničem nevěděla, o ničem. To co vím, jsem převážně vyčetl ze soudních spisů. Z toho si můžu udělat určitý obraz, i když je to zkreslené, protože oni si tam také dávali, co potřebovali. Neměl jsem to ale už s kým zkonfrontovat. On namnožil i nějaké letáky. To všechno samozřejmě svým způsobem už byl odboj, byla to činnost protistátní, jak oni to uvádějí.
Vzpomínáte si na tatínkův návrat z vězení?
Tatínek přišel zpět 12. května 1960. Věděl jsem, že přijde na amnestii díky tomu, že maminčina sestra Marta byla zaměstnána na pracovním úřadě a oni tam dostali obsílku kvůli umístěnkám do zaměstnání. Měli jmenný seznam, kde bylo napsáno, že za dva dny domů přijde i on. Pamatuju si, že jsem v té době zrovna četl knížku Staré pověsti české. Měli jsme to jako povinnou četbu. Já, coby kluk, jsem mu šel otevřít. Představ si, jaké to je, je to otec a přitom je to cizí člověk.
Otevřel jsem dveře a on přišel v tomto ustrojení, papírový kufříček a v něm jen osobní věci. Nelžu, tři stovky v kapse. Když byli deset roků mimo civilizaci, tak dobře neznali hodnotu peněz a nic. V padesátém třetím roce byla měnová reforma,[6] oni byli zavření o čtyři roky dříve a od té doby peníze neznali nebo je nepotřebovali. Měli nějaké svoje peníze v lágru, kterými si mohli trochu přilepšit. Kávou nebo čajem.
Já jsem ho samozřejmě přivítal. Rodiče mé maminky tehdy ještě žili, tak jsme poseděli a trošku se poklábosilo. To on měl hrozně rád. Na mě to působilo, na všechny, natož na něj. Maminka mi dokonce tvrdila, že jsme se spolu koupali, neměli jsme ještě koupelnu, jen vanu. A že jsme potom jedli knedlo vepřo zelo.
Samozřejmě byli lidé, kteří doma ani přijati nebyli, při tom přišli po tolika letech, po tolika útrapách. My jsme na něj ale čekali. Maminka opravdu čekala, i když jí tatínek sám nabízel, aby se s ním rozvedla, protože on původně dostal trest smrti. Dostal provaz. Pak ale proběhl proces s Miladou Horákovou, který nejspíš změnil situaci. Bylo mi řečeno, že díky tomu, že tam padly tresty smrti, tak že tady to naopak odlehčili, a proto v otcově procesu padla nejvýše doživotí.
Byly třeba jiné věci, které tatínkovi po návratu dělaly problémy?
On to špatně zvládal psychicky. Nemohl to překousnout, že oni jim všechno sebrali, všechno! Neměl nic a musel začít znovu od začátku. Člověk totiž vycítí, že i když byl přijat, tak není potřebný. Já jsem byl sedmnáctiletý kluk a on mohl mít pocit, že bude na obtíž, že jde, jak se říká, s holým zadkem. A to je pro člověka, který chtěl vždy každému pomoci, hrozně těžké.
Chtěl se pokusit přestat kouřit, podotýkám, že když ho zatkli, tak byl prakticky nekuřák. Nekouřil ani nepil, když tak jenom trošku vínka. Chtěl přestat kouřit, ale nešlo to a byl z toho velice špatný. Postupně se to ale zlepšovalo, i když jeho zdravotní stav nadále nebyl nijak slavný.
Situace byla dokonce taková, že jak já byl v té době v učení, nacvičovali jsme za učňovský dorost na spartakiádu[7] skladbu Do nových zítřků. Používali jsme jako náčiní míčky v takových síťkách, u kterých byla taková šňůrka. On se měl jednoho dne vyjádřit, že je nám tady jen na obtíž. Vyznělo to tak, že maminka začala mít strach, že on tam měl tu strunu tak po ruce a že by si mohl ještě vzít život. Takže já jsem byl ještě pověřený ho stále sledovat. Měli jsme o něj strach.
Jaké zaměstnání mohl váš tatínek po propuštění vykonávat?
Byl zaměstnaný ve staré Prokopce[8] coby skladník odlitků. Maminka tenkrát dělala za nějakých osm set, byly to malé částky. On měl přinejlepším jedenáct set, přestože si ještě snažil všemožně vydělat. Jezdil tam s multikárou a s jeřábem, na které i zaškoloval lidi. Díky tomu si trochu přivydělal, jenže to bylo stále slaboučko. On i se mnou vyhledával příležitosti k přivýdělku. Občas byla možnost kopání výkopů pro kabely, tak jsme to dělali, abychom tatínka ustrojili a aby se to tak nějak zvládlo. Je třeba říct i to, že nám hodně pomohla sestra mé maminky, která se o mě starala také. Ale víš ty co? On potřeboval, aby si to vydělal sám, jinak by se cítil hrozně špatně.
Ovšem tolik roků žádal, aby mu dali o týden více dovolené, na což měl správně nárok. Řešilo to ROH[9], ale stále to zamítali a přesunovali celou věc na někoho jiného. Nebyli schopni mu dát tři týdny dovolené. Při tom měl takovéhle klouby z revmatismu. Abych to vysvětlil, když jsem později zařizoval rehabilitaci a podklady k důchodu pro moji maminku, která měla nárok na určité odškodnění, dozvěděl jsem se, že období 1949–1953 tatínkovi nebylo vůbec započítáno. Tak to ti darebáci dělali.
V šedesátém devátém roce se otci naskytla možnost, že by mohl dělat vedoucího skladu v Jednotě. Finančně si polepšil, proto tam odešel, ale za nějaký čas ho opět sesadili a dělal jen ve skladu. To období bylo volnější, ale jak to vyčuchali, tak ho zase vyhodili. Bohužel.
Z kraje roku 1979, možná v červenci, otec začal mít zdravotní problémy. Začal chodit po doktorech a ti zjistili, že má rakovinu plic. Uranem prožraný naskrz. Paní doktorka nám říkala, že je to jen otázka času a oni nic nemohou dělat. Ozařovali ho. Doma mohl zůstat už jen do začátku prosince 1979. Tatínkova sestra mu vyjednala přijetí do nemocnice v Hořicích. Chvilku se to tam i lepšilo. Byl takový více hovorný. Říkal mi: „Tonouši, kdyby jenom trochu té svaloviny, abych mohl nabrat sílu.“ My jsme mu tam vozili lahvovou plzeň, která se tenkrát špatně sháněla. Pokoutně jsme ji za úplatek sehnali ve vinárně nahoře v Grandu[10] a on si vždycky skleničku dal. Já mu říkám: „Dáš si ještě?“ A on na to: „Víš co, Tonouši, ještě si jednu tu malou skleničku piva dám.“ Tak to, chudák, vypil. 10. března 1980 tam ale zemřel a teď – 20. března 2009 – to bylo 29 roků, co jsem se s tatínkem rozloučil.
Stýkal se váš tatínek po propuštění s dalšími vězni?
On docházel do hostince Zlatá štika, kam chodili lidé z druhého odboje ze Svazu protifašistických bojovníků[11]. Asi v šedesátém osmém roce, už přesně nevím. Nebyl členem, ale prostě tam chodil a odebíral jejich časopis. Až překvapivě se o toto zajímal a dělal si svoje úsudky.
K 231 je další věc.[12] O tom ti moc neřeknu, ale organizace byla založena v Praze a potom se ve velkém sále v Grandu konalo slavnostní vyhlášení K 231, kterého jsem se osobně účastnil. Bylo to v šedesátém osmém roce samozřejmě. Měli jsme stužky. Já jsem si ji dokonce schoval a vzal jsem si ji zase v roce 1989. Sál byl plný, tolik tam bylo lidstva. Bylo to úplné nadšení. Setkání v Grandu jsme se s tatínkem účastnili a dokonce jsme tam pomáhali s přípravou. Ty židle a všechno. Ze sjezdu pak šla delegace s věncem, na který se vybralo, k torzu pomníku T. G. Masaryka. Socha už tam samozřejmě nebyla, jen podstavec.[13]
Je zajímavé, že v K 231 jeho členství odmítli. Jak vidím v dokumentu, odpověděli mu, že sdružují pouze osoby, odsouzené na základě zákona č. 231, nikoliv politické vězně obecně.[14]
To tam bylo nějakým nedopatřením. Nevím. On se o tom s námi nebavil. Teď ti to řeknu upřímně. Kdybych ti dal tyhle spisy, tak se tam dočteš z protokolu osob, které byly u toho, když byl jeho služební stůl násilně otevřen a v něm bylo, a teď dobře poslouchej… Já jsem si myslel, že byl v četnictvu, a proto tedy nechtěl do KSČ. Bylo mi to jasný. Takhle jsem si to tenkrát vysvětloval, ale ono to bylo jinak. On by u SNB jinak nemohl být, a proto měl ve stole knížku KSČ, legitimaci a knížku SČSP[15]. Teď si to vysvětluji tak, že on, aby tam mohl být, tak musel. Zpětně je to jasné. Na druhou stranu hrál už tuhletu roli, která mu byla… Jenže já jsem si to vysvětloval tak, že on dojel na to, že jim to nepodepsal. Když měl tu legitimaci, tak musel být členem. Tak to na vysvětlenou. Jak jsem řekl, on se s námi o těchto věcech nebavil, maminka ta byla mimo obraz, ta na tyhle věci myšlenkově i jako mladá dívka nebyla…
Na konci 60. let proběhlo několik rehabilitací.[16] Připojil se i váš otec se svou žádostí?
Ano, tatínek podal 7. srpna 1968 v Pardubicích návrh na přezkumné řízení. Vyhledal také osobu, která tenkrát byla jeho ex offo. Jednalo se o pana Lindnera. Bylo mu ale řečeno, že žádné materiály z procesu nemá, protože on sám byl krátce nato zatčen a vězněn. Tatínek rehabilitacím nevěřil, ale na základě toho, že byl ve větší skupině žádajících, zažádal si taky. V sedmdesátém roce ale svou žádost na doporučení toho advokáta stáhnul. Jím psaný návrh k přezkumnému řízení zněl takto:
„Právoplatným rozsudkem bývalého Státního soudu číslo jednací OR 1512/49 z 8. července 1950 za předsednictví JuDr. Vojtěcha Rudého a prokurátora JUDr. Aksamita, jsem byl odsouzen v Hradci Králové pro zločiny velezrady a špionáže k trestu odnětí svobody na doživotí, k propadnutí veškerého majetku, pokutě 20 000 Kčs a k úhradě veškerých nákladů spojených s vyšetřovací vazbou a trestním řízením. Kromě toho jsem na dobu 10 let ztratil čestná práva občanská.
Zatčen jsem byl bez předložení zatýkacího rozkazu dne 25. srpna 1949 a poté jsem byl odvezen do vyšetřovací vazby ve věznici v Hradci Králové. Ve vyšetřovací vazbě jsem byl až do 25. června 1950. Během vyšetřování byly předestírány okolnosti, o nichž jsem nic nevěděl a byl jsem bit vyslýchajícími orgány. Výslechy se děly tím způsobem, že jsem byl spoután, měl jsem zavázané oči a byly mi předkládány k podpisu protokoly, které jsem nikdy nediktoval a nečetl. K podepsání jsem byl donucen, aniž jsem znal jejich obsah.
Skupina, v níž jsem byl souzen, měla 72 obžalovaných, z nichž jsem převážnou část vůbec neznal. Pokud byly se spoluobžalovanými prováděny konfrontace, v žádném případě se nejednalo o usvědčování obžalovaných z viny. Konfrontace spočívaly jednak v tom, že se zjišťovalo, zda se určité osoby znají, zda spolu mluvily, nezjišťovalo se však v žádném případě o čem spolu v té době mluvili. Celý spis byl založen na výpovědi určitého Jana Šmída, zvaného „Baron“ a Zdeňka Novotného, kteří však s celou skupinou souzeni nebyli a jak jsem dodatečně zjistil, uvedený Šmíd byl absolventem Vojenské akademie v Hranicích, v roce 1949 absolvoval a později pracoval na některém oddělení Ministerstva vnitra a od roku 1953 byl majorem Ministerstva vnitra.
V celém procesu nebyl vyslýchán žádný svědek. Při přelíčení byl slyšen pouze vojenský znalec. Během přelíčení bylo některým obhájcem upozorněno na to, že jsme byli při výsleších biti, ale předseda soudu odmítl výpověď obžalovaných s tím, že tyto skutečnosti do soudního přelíčení nepatří a tyto skutečnosti proto nebyly ani zaprotokolovány. Při soudním přelíčení byly dokonce předloženy jako doličné předměty zbraně a střelivo a výbušniny, které jsme údajně přechovávali, avšak žádnému z obžalovaných tyto věci nebyly známy. Celé řízení bylo prováděno v rozporu s tehdy platnými předpisy o trestním řízení a rozsudek byl vadný proto, že byl učiněn na podkladě nesprávných zjištění. Zejména že se opíral o uměle zkonstruované obvinění a o podvržené, nebo zfalšované důkazy. Že při řízení došlo k hrubému porušení procesních předpisů, zejména k vynucení doznání násilím, nebo jinými nedovolenými způsoby, že činnost, která byla podkladem odsuzujícího výroku, byla vyprovokována, organizována, nebo řízena státními bezpečnostními orgány.
Usnesením Krajského soudu v Praze ze dne 10. května 1960, se zřetelem k amnestii ze dne 9. května 1960, mi byl prominut zbytek trestu odnětí svobody v trvání 14 roků pod podmínkou, že se do 10 let od tohoto rozhodnutí nedopustím úmyslného trestného činu a zároveň mi byl prominut vedlejší trest ztráty čestných práv občanských. Usnesením Krajského soudu v Praze ze dne 8. července 1965, v důsledku amnestie z 9. května 1965, mi byl prominut zbytek zkušební doby. Z výše uvedených důvodů navrhuji přezkoumání celého případu.“
Ještě ti přečtu dodatek k návrhu na přezkumné řízení:
„Dne 25. srpna 1949 ve 20:30 jsem byl ze svého bytu vylákán vrchním strážmistrem SNB Hojným ve Smiřicích nad Labem, abych mu šel říci, kde bydlí určité osoby. Prý se nemusím strojit, jen abych ihned šel. Vyšel jsem tedy v pyžamu do vrátek domku a hned z obou stran na mne skočili dva civilisté a dali mi pouta na ruce a šátek na oči. Bez zatykače mne dali do auta, při jízdě mě vyhrožovali, MY TĚ, TY KURVO ČETNICKÁ, ZASTŘELÍME, aniž by uváděli důvod zatčení a výhrůžky.
Po příjezdu do věznice Krajského soudu v Hradci Králové jsem byl dán do temné cely, kde jsem byl po dobu asi pěti týdnů sám bez denního světla. Vyšetřován jsem byl vždy v noci a některý výslech trval tři noci a dva dny, bez jídla, pití a samozřejmě i spánku. Po celou dobu vyšetřování jsem měl ruce v poutech a oči zavázané. Když jsem vyvracel křivé nařčení vyšetřovacím orgánům StB, které jsem neznal a tedy ani dnes bych je nepoznal, byl jsem fackován a bit do zad gumovou hadicí. Rovněž takovým způsobem jsem byl přinucen k podpisu protokolu, který jsem nediktoval ani nečetl.“
Tak tady jsem ti citoval, co otec napsal. Samo o sobě to, jak vidíš, něco říká. Asi není co k tomu dodat.
Váš tatínek tedy byl rehabilitován až v 90. letech?
Ano. V roce 1990 proběhla rehabilitace a tatínek byl u vojska i u policie in memoriam povýšen na majora. Měl odslouženo řadu let, protože na vojnu šel v 17 letech, poté byl u četnictva a následně ještě u SNB. V době zatčení byl nadpraporčíkem, což už tenkrát něco bylo.
Každý politický vězeň měl také za každý měsíc, ať ve vězení či vyšetřovací vazbě, brát 2500 Kč jako odškodné, ale tatínek se toho nedožil. Když to přeženu, tak když tam byl někdo deset let, obrazně řečeno si ani auto nemohl koupit. Možná to není dobré přirovnání, ale jistě rozumíš, co tím chci říct. Celý život pryč a takové peníze. Můj táta se nedožil ani rehabilitace, natož odškodného. Byl tam 11 let týraný a psychicky ničený. A jeho manželka, co měla z života? Co dnes může mít z těch peněz? Političtí vězni ale na druhé straně říkají: „Kdepak by nás napadlo, že se vrátíme, že nás pustí a dokonce nám dají nějaké peníze jako odškodné.“ Je to logické, protože tenkrát by nikoho nenapadlo, že po tolika letech může nastat taková změna. Rehabilitace a odškodné u nás, oproti jiným státům, ještě dopadly slušně. Ovšem paradoxně tu není uznán třetí odboj, zatímco na Slovensku ano.[17] Odškodné tam také proběhlo, ale ne v takové míře.
Zmínil jste, že bratr vašeho tatínka František byl odsouzen na 28 let a dlouho byl vězněn na lágru Vojna. Řeknete mi o něm více?
Ne, protože on si to nepřeje, což já tak musím brát. Mohu jen velice stručně. On byl mašinfíra a otec s ním často jezdil. On ho vyzval, že by potřeboval zjistit nějaké ty věci, a tím pádem on do toho podniku vešel. Tatínkův bratr byl zavřený 28. srpna 1949, tedy o dva dny později. Domů šli oba v tom květnu 1960, ale dále už se nestýkali. On můj otec jezdil za maminkou a ve stejném domě žil i jeho bratr, ale když jeho maminka v červnu 1961 umřela, už vůbec nikam nejezdil. Z práce domů, pak na zahrádku a jinak nikam nechtěl. Byl už uzavřený, protože dost těžce nesl její ztrátu.
A co jeho ostatní sourozenci?
Nejmladší bratr Ota byl u pétépáků a pracoval na písáku u Opatovic, kde potom ještě nějaký čas zůstal, že dostal práci v podniku. A sestry? Jedna žila na Moravě, ta byla daleko. Ta nejstarší zemřela v šedesátém osmém roce. Dáša z Hořic, ta se mi hodně svěřovala, jaký byl táta zlato. A pak ještě tady v Pardubicích žila Anička. S nimi jsme se stýkali.
[1] Vratislav Číla (1929–2001) – syn akademického malíře a legionáře Otakara Číly, synovec malíře a restaurátora Bohumíra Číly a malíře a generála Antonína Mikuláše Číly (1883–1983). Vystudoval novopacké reálné gymnázium a Vyšší elektrotechnickou školu v Děčíně. Ve svých 20 letech byl, spolu s rodinou a se svým otcem, zatčen v akci StB v rámci dvaasedmdesátičlenné novopacko-hradecké skupiny údajně napojené na Dr. Miladu Horákovou. Vězněn byl 12 let. Práce v uranových dolech vážně poškodila jeho zdraví. Po roce 1989 se zapojil do demokratizačního procesu, podílel se na činnosti Konfederace politických vězňů a byl členem městského zastupitelstva.
Otakar Číla (1894–1977) od roku 1913 studoval malbu, přičemž studium dokončil až po svém návratu z ruských legií, který zachytil v podobě maleb a skic exotických zemí. Za druhé světové války se zapojil do činnosti odbojové skupiny Obrana národa a za květnové revoluce byl okresním velitelem. V roce 1949 byl zařazen do procesu, ve kterém byl souzen jeho syn a odsouzen na 20 let. Ve vězení těžce onemocněl a byl proto v roce 1958 propuštěn.
Bohumír Číla (1885–1957) byl malířem a restaurátorem, který opravoval například Hynaisovu oponu Národního divadla či Maroldovo panorama bitvy u Lipan.
Generál Antonín Mikuláš Číla (1883–1983) se vypracoval z řadového vojáka sloužícího v českých legií na Rusy už od fungování České družiny v roce 1914.V roce 1919 již vedl 10. čs. pluk a byl posledním legionářem, který v Irkutsku předal místním úřadům ruský zlatý poklad. Po válce velel hradní stráži. Roku 1938 odešel do penze, koncem druhé světové války se ale zapojil Pražského povstání. Jelikož i po roce 1948 pořádal legionářská setkání, sledovala ho StB a vyslýchala ho ještě v jeho 98 letech. Byl vyznamenán Řádem bílého lva. (STEJSKAL, Jan: Časopis Krkonoše – Jizerské hory [online]. 2010 [cit. 2011-05-04]. „Čílovi.“ Dostupné z WWW: http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=10780&Itemid=34).
[2] Naděžda Kavalírová (*1923) – od roku 2003 je předsedkyní Konfederace politických vězňů ČR. Studovala medicínu na Karlově univerzitě. Únor 1948 prožívala jako národněsocialistická funkcionářka. Pracovala jako hlavní sestra v Závodním ústavu národního zdraví Jáchymovských dolů. V roce 1956 byla zatčena a odsouzena na 5 let vězení. Propuštěna byla v roce 1959. (Mene Tekel: Mezinárodní projekt proti totalitě [online]. 2007 [cit. 2011-05-04]. „Naděžda Kavalírová.“ Dostupné z WWW: .)
[3] Blanka Čílová (*1928) – manželka Vratislava Číly, současná předsedkyně novopacké pobočky Konfederace politických vězňů ČR.
[4] Na pardubickém Zborovského náměstí sídlila regionální badatelna Archivu bezpečnostních složek Ministerstva vnitra ČR. Centrální badatelna je nyní v Praze v budově Ústavu pro studium totalitních režimů.
[5] Političtí vězni se po propuštění často stávali občany druhé kategorie (režim je dokonce nazýval „bývalí lidé“), přičemž stigmatizace a zastrašování se týkaly i jejich rodin. Jelikož jich byla značná část propuštěna v rámci amnestie na podmínku, z hlediska režimu to stále byli právoplatně odsouzení zločinci a v případě provedení deliktu jim hrozil návrat do vězení. To bylo dobrým nástrojem jejich kontroly a jak ukazuje příklad Ivana Vrány, k takovému opětovnému věznění opravdu docházelo. Více viz HOPPE, Jiří: Opozice: Sociální demokracie, KAN a K 231 v období pražského jara. Praha, Prostor 2009.
[6] Měnová reforma začala 1. června 1953. Byla reakcí na ekonomickou krizi militarizovaného československého hospodářství. Měna byla připoutána k rublu a byla vydána nová platidla, bylo zrušeno přídělové hospodářství a zaveden volný trh (za cenu růstu cen). Vázané vklady u peněžních ústavů, pojistky, cenné papíry a všechny státní dluhopisy byly anulovány. Obyvatelstvo, které nebylo vyloučeno ze zásobování na vázaném trhu, mohlo vyměnit v hotovosti 300 Kč v poměru 5:1 a ostatní peníze v poměru 50:1. Komunistický režim se tak velmi obohatil, protože získal úspory občanů, včetně jejich vázaných vkladů a životních pojistek. Měnová reforma vyvolala řadu stávek a nepokojů, z nichž nejznámější bylo tzv. plzeňské povstání ze dne 1. června 1953. Nepokoje začaly v plzeňské Škodovce a zapojilo se do nich na 20 000 lidí. Ozbrojené složky režimu dostaly situaci pod kontrolu ještě téhož odpoledne. Na obou stranách bylo raněno na 250 osob a 331 odsouzeno v pozdějších politických procesech. Viz PERNES, Jiří: Krize komunistického režimu v Československu v 50. letech 20. století. Brno, CDK 2008.
[7] II. celostátní spartakiáda se konala v roce 1960. Slovem spartakiáda byly ve 20. letech označeny dělnické tělovýchovné slavnosti organizované komunistickou stranou. V 50. letech tyto slavnosti nahradily režimu nepohodlné sokolské slety a jako masové tělovýchovné vystoupení měly dokumentovat radostný život při budování socialismu v Československu. Rovněž jim byl přikládán velký politický význam. Po dobu existence socialistické diktatury proběhlo celkem šest spartakiád –1955, 1960, 1965, 1975, 1980 a 1985. (MORKES, František. Český rozhlas Leonardo [online]. 2005-12-18 [cit. 2011-05-04]. Jak vzniklo slovo „spartakiáda“. Dostupné z WWW: .)
[8] Prokopka – bývalá pardubická továrna na mlýnské stroje společnosti Josefa Prokopa synové, vybudovaná na dnešní Palackého třídě v letech 1869–1870. Na počátku 20. století to byl největší podnik ve svém oboru ve střední Evropě. Po druhé světové válce byla společnost znárodněna na základě Benešových dekretů (tedy jako strategicky významný podnik s počtem zaměstnanců přesahujícím hranici čtyři sta). Po roce 1948 byla firma přejmenována na národní podnik Továrny mlýnských strojů a její někdejší majitelé odešli do emigrace. Samotný areál na Palackého třídě byl od 90. let opuštěný a v roce 2010 začala jeho postupná demolice. Společnost Josefa Prokopa synové stále funguje pod názvem Prokop Invest, a.s. (Prokop [online]. 2004 [cit. 2011-05-04]. „Historie – Více než 140 let mlynářské tradice.“ Dostupné z WWW: .)
[9] Revoluční odborové hnutí (ROH) – monopolní československá odborová organizace.
[10] Grandhotel a Okresní dům v Pardubicích – tento čtyřpatrový funkcionalistický palác byl postaven v Pardubicích v letech 1927–1931 dle návrhu architekta Josefa Gočára. Prvním hostem nově otevřeného hotelu byl 30. května 1931 tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V 50. letech se ve velkém společenském sále budovy konaly politické procesy, v roce 1968 zde jednala pobočka K 231 a v roce 1989 zde jednalo Občanské fórum. V letech 1997–2000 byla budova přestavěna na obchodně-administrativní centrum. (BARTOŠ, Štěpán; LUKEŠ, Zdeněk; PANOCH, Pavel: Kaleidoskop tvarů – Století moderní architektury v Pardubickém kraji. Pardubice, Helios 2006. )
[11] Svaz protifašistických bojovníků či dnes Český svaz bojovníků za svobodu je organizace sdružující bojovníky proti nacismu z druhé světové války.
[12] K 231 – Sdružení bývalých politických vězňů – organizace zastupující cca 130 000 bývalých politických vězňů založená 27. března 1968 (ustavující shromáždění se konalo 31. března 1968 na pražském Žofíně) s hlavním cílem plné soudní, občanské a sociální rehabilitace bývalých politických vězňů. Vznik sdružení umožnilo dočasné zmírnění režimu a uvolnění cenzury médií, které vedlo ke zveřejnění informací o politických procesech 50. let. Do dvou měsíců mělo sdružení 80 regionálních poboček a 30 000 členů, nikdy ale nevykročilo z přípravné fáze a nebylo registrováno Ministerstvem vnitra. Když si KSČ uvědomila, že sdružení ohrožuje samu legitimitu jeho moci, začalo proti němu organizovat kampaně. Po srpnové invazi byla činnost sdružení zakázána a organizace byla v září 1968 rozpuštěna. Řada jejích vrcholných představitelů ze země emigrovala. Více viz BLAŽEK, Petr et al.: Ústav pro studium totalitních režimů [online]. 2008 [cit. 2011-05-04]. „Aby se to už neopakovalo“ – Výstava o dějinách K 231 – Sdružení bývalých politických vězňů. Dostupné z WWW: . HOPPE, Jiří: Opozice: Sociální demokracie, KAN a K 231 v období pražského jara. Praha, Prostor 2009.
[13] Základní kámen pomníku T. G. Masaryka byl položen roku 1926. Autorem bronzové sochy TGM byl sochař Otakar Španiel (1881–1955). Pomník byl odhalen 21. října 1928 za osobní účasti ministra národní obrany Františka Udržala (1866–1938). Socha byla odstraněna za protektorátu, přesněji v noci z 26. na 27.dubna 1940. Zůstal z ní pouze kamenný podstavec. Po skončení války i v roce 1968 byly snahy o obnovení pomníku, ovšem neúspěšné. V roce 1974 pak byl odstraněn i samotný podstavec. Obnovení pomníku se podařilo až po roce 1989. Vytvořena byla podle dochovaného modelu v třetinovém měřítku. Různé exempláře dnes stojí v Pardubicích, Prostějově a v Praze. Viz DOSOUDIL, František: Zprávy KPP [online]. 2005-07-16 [cit. 2011-05-04]. „Návštěva prezidenta ČSR T. G. Masaryka v pardubickém okrese ve dnech 23. a 24. května 1929.“ Dostupné z WWW: . KOTYK, Jiří: „Znovu o pomníku TGM v Pardubicích.“ Zprávy KPP [online]. 1994, 7–8, [cit. 2011-05-04]. Dostupný z WWW: .
[14] Kaplan ale píše, že byli odsouzeni na základě zákona č. 231.
[15] Svaz československo-sovětského přátelství – masová organizace propagující Sovětský svaz. Členství v SČSP se vydávalo, vzhledem k významu československo-sovětského spojenectví, za důkaz vlastenectví a kladného postoje k režimu. Více viz KNAPÍK, Jiří; FRANC, Martin a kol.: Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967. Svazek II. P–Ž. Praha, Academia 2011.
[16] Rehabilitace v 60. letech – Po částečném zmírnění socialistického režimu na počátku 60. let byla většina vězňů propuštěna na amnestii (přesto Hoppe k roku 1968 uvádí ještě 682 lidí vězněných z politických důvodů) a v letech 1963–1964 byli rehabilitováni v politických procesech souzení komunisté (o rehabilitacích však v konečném důsledku nerozhodovaly soudy, ale komunistická strana). Rehabilitace svých vězněných odpůrců se však režim obával, protože ohrožovala podstatu jeho legitimity. V roce 1968 sice byl přijat kompromisní rehabilitační zákon č. 82/1968 Sb., na základě kterého do roku 1970 dosáhlo zrušení svého rozsudku přibližně 2900 osob, na počátku normalizace ale byla tato rozhodnutí v 1714 případech zrušena. Rehabilitace tak dosáhlo cca 1500 osob, přičemž po roce 1989 podalo žádost o rehabilitaci více než 257 000 osob. Srovnej viz HOPPE, Jiří: Opozice: Sociální demokracie, KAN a K 231 v období pražského jara. Praha, Prostor 2009.
[17] Jde o zákon č. 219/2006 o protikomunistickém odboji. Zákon morálně oceňuje ty, kteří s nasazením života a osobní svobody bránili hodnoty svobody a demokracie. Protikomunistický odboj je v zákoně ohraničen obdobím 6. října 1944 až 17. listopadu 1989. Účastníkům odboje, politickým vězňům, osobám z politických důvodů internovaným, zařazeným do vojenských táborů nucených prací či odvlečeným do gulagu zákon přiznává postavení veterána protikomunistického odboje. O přiznání veteránského postavení rozhoduje Ústav pamäti národa (ÚPN).