Antonín Městecký – Úvod

Na začátek bych ti přečetl, co jsem si pro tebe připravil. Můj otec Antonín Městecký se narodil 11. dubna 1916 ve Všestarech, okres Hradec Králové. Pocházel z rodiny devíti dětí. Jeho otec František byl povoláním strážník u dráhy, toho času bytem ve Všestarech ve strážním domku, číslo popisné 54, ve kterém se tatínek narodil. František Městecký, můj děda, pocházel z Městce Králové jako syn Antonína Městeckého, také z Králova Městce, číslo popisné 139. Maminka mého otce, Marie, byla v domácnosti. Pocházela též z Králova Městce, číslo popisné 235. Byla dcerou Marie, za svobodna Smutné, a Františka Žerotínského, mistra kovářského. František Žerotínský koval v Městci Králové v čísle popisném 248.

 

Můj otec po vyjití základní školy v Sadové v roce 1932 nastoupil do obchodní akademie v Hořicích v Podkrkonoší. V srpnu 1933 si jako sedmnáctiletý zažádal na velitelství 4. pěšího pluku „Prokopa Velikého“[1], sídlem v Hradci Králové, aby byl přijat jako dobrovolník na vojnu. Tím chtěl rodičům ulehčit v době hospodářské krize. Do armády byl přijat a po odsloužení dvou let si 18. června 1935 zažádal o přijetí za délesloužícího, v té době v hodnosti svobodníka. V roce 1937 byl však tento vojenský útvar rozpuštěn, a tak si otec 1. prosince 1937 podal žádost na Zemské četnické velitelství Praha o umístění ve sboru četnictva, v té době v hodnosti četař délesloužící. Byl přijat. Od 1. července 1938 nastoupil a byl zařazen k Stráži obrany státu (členem byl v období 2. července až 31. listopadu 1938). Nastoupil v Jindřichově Hradci, ale v říjnu 1938 zabezpečoval republiku v Bratislavě. Sloužil pak jako četník na více místech Východočeského kraje. Za okupace sloužil v Praze, Rychnově nad Kněžnou, Pardubicích, Chlumci nad Cidlinou, Hrobcích, Orlické Rybné, Hradci Králové a ve Smiřicích nad Labem.

 

V roce 1941, když sloužil v Pardubicích, se seznámil s mojí maminkou Marií, rozenou Richterovou, narozenou 26. srpna 1920 v Pardubicích. Moji rodiče byli oddáni 13. února 1943 v pardubickém kostele svatého Bartoloměje.[2] Potom zůstala maminka v domácnosti. Sám jsem se jim narodil 17. listopadu 1943 v porodnici v Jaroměři. Otec poté sloužil ve Smiřicích nad Labem, kde to bylo také dost náročné, protože v té době tam třeba maminka musela chodit přes několik baráků pro vodu. Nejprve jsme bydleli v baráčku v Nádražní ulici, číslo popisné 245. Mám to tam vyfocené z doby, kdy jsem se tam byl podívat. Pak jsme bydleli v podnájmu v domečku, který nám byl přidělen četnickou stanicí na adrese Spořilov 385.

 

Po únoru 1948 otec automaticky přešel, coby příslušník četnictva, do Sboru národní bezpečnosti.[3] V roce 1949 se, mimo jiné, snažil pomoci lidem v nouzi, tak jak to prováděl i za války. Sháněl živobytí pro rodiny, v nichž už byli živitelé zatčeni. Došlo pak též ke kontaktu s odbojem.[4] Byla to skupina z Hradce Králové a z Nové Paky. [5]Vždy přes jednu osobu přitom navazovali styk se skupinami odjinud. V této skupině však byli nasazeni i dva konfidenti, kteří se snažili vyprovokovat co největší činnost, aby bylo ve skupině co nejvíce lidí. Ostatní členové skupiny o ničem nevěděli.

 

Pověděl byste mi více o své mamince?

Maminka studovala odbornou školu pro ženská povolání Vesna. Původně nešla do zaměstnání, protože měla potíže se zády, to se ale změnilo poté, co byl tatínek zatčen a odsouzen. Zaměstnaná byla třeba jen dva dny. Šla například do výrobní dílny v řeznictví U Wurstů. Drhla lodny[6] a dělala pomocné práce. Vydělala málo peněz a byla tam přitom od rána do večera. Došlo to tak dalece, že se někdy v tom padesátém prvním roce přepracovala. Kromě jiného dělala u narážečky na buřty, ale protože to byla surová práce v mokru a v chladu, byla na tom tak špatně, že se někdy v padesátém čtvrtém roce musela přeučit v laboratoři a dělala potom laborantku na pardubických starých jatkách.

 

Když v šedesátých letech jatka zrušili, pracovala krátce v Březhradu, kam musela dojíždět. V šedesátých letech krátce pracovala v Lázních Bohdaneč, kde škrábala brambory a poté přešla do VaKu[7] k vodohospodářské správě. Objížděla na kole zákazníky a prováděla odpočty vody. Pracovala tam hodně let, ale ke konci už to také nemohla dělat a uklízela v dietní jídelně u Legionářského parku. Poté šla v sedmdesátém sedmém roce do důchodu.



[1] Pěší pluk 4 „Prokopa Holého“ – pluk vznikl sloučením domácího 18. královehradeckého pěšího pluku a 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého ruských legií (bojoval například v bitvě u Bachmače). Velitelství pluku se nacházelo v Hradci Králové, byl podřízen sedmé pěší brigádě a od ledna 1938 Čtvrté pěší divisi. Po druhé světové válce byl pluk obnoven, v roce 1951 reorganizován na 4. mechanizovaný pluk Prokopa Velikého, v roce 1955 na 52. mechanizovaný pluk Prokopa Holého a roku 1962 na 52. tankový pluk. V roce 1966 byl zrušen. Klub vojenské historie – Historický C.k. Řadový pěší pluk č. 18 Hradec Králové [online]. c2011, 2010-02-18 [cit. 2011-05-04]. „Historie C.k. Řadového pěšího pluku č. 18.“ Dostupné z WWW: . FIDLER, Jiří; SLUKA, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920–1938. Praha, Libri 2006.

[2] Kostel svatého Bartoloměje, založený před rokem 1295, stojí v Pardubicích na dnešním Náměstí Republiky.

[3] Sbor národní bezpečnosti (SNB) – jedna z represivních složek československého komunistického režimu. Policejní činnost vykonávala Veřejná bezpečnost (VB) a zpravodajské činnosti zaměřené na vnitřního i vnějšího nepřítele vykonávala Státní bezpečnost (StB). KVAPILOVÁ, Iva: „Přehled organizačního vývoje Sboru národní bezpečnosti v letech 1945–1950 se zaměřením na veřejně bezpečnostní (resp.pořádkovou a kriminální) složku.“ In Sborník Archivu Ministerstva vnitra 1/2003 [online]. Praha, Odbor archivní a spisové služby MV ČR 2003 [cit. 2011-05-04]. Dostupné z WWW: .

[4] Třetí odboj – označení odboje vedeného po únoru 1948 proti československé socialistické diktatuře. O historickém a legislativním vymezení třetího odboje se diskutuje už od počátku 90. let.

[5] Odbojová skupina Jánošík – viz: < http://www.ustrcr.cz/cs/janosik>.

[6] Lodna – plechová nádoba používaná převážně v řeznictví na maso.

[7] Vodovody a kanalizace (VaK)

Fotogalerie