K. Ch. – dokumentární portrét

Na tento dobrovolnický projekt můžete přispět libovolným finančním darem na náš transparentní bankovní účet.

Natáčení tohoto filmového dokumentu se uskutečnilo za finanční podpory individuálních dárců a za přispění Vyšší odborné školy publicistiky. Nyní probíhá finanční sbírka na distribuci filmu na edukačním DVD. Prohlédněte si trailer k filmu na našem projektovém účtu YouTube nebo vpravém sloupci u tohoto článku.

Celý rozhovor s K.Ch. si můžete přečíst v rubrice "příběhy politických vězeňkyň".

Rozhovor s režisérem Tomášem Bouškou na ČT24.

Pokud máte zájem o bezplatné zapůjčení filmu pro důstojnou projekci, kontaktujte nás na emailu kch (at) politicalprisoners.eu.


Dokumentárních filmů, filmových portrétů a amatérských biografických snímků s tematikou obětí komunistického režimu 50. let se za posledních deset let vyrojily v ČR desítky. V chystaném dokumentu s pracovním názvem K. Ch. nehodláme s dosavadní tvorbou soutěžit, ani se začít nově profilovat jako nezávislí filmoví tvůrci. Nemáme na to vhodné vzdělání, zázemí, ani prostředky. To, o co usilujeme, je svépomocí (protože zatím neumíme jinak) zachytit jeden z  nejunikátnějších příběhů, který jsme za celou dobu natáčení příběhů bývalých politických vězňů a vězeňkyň zaregistrovali.

V čem je K. Ch. tak výjimečná? V tom, že se svým těžko uvěřitelným osudem beze zbytku vyrovnala. Považte sami: je rok 1948, vám je 23 let a vyhodí vás z vysoké školy. To ještě není, vzhledem k době, tak neobvyklé. Zatkne vás však StB, odveze do vyšetřovací vazby v Plzni, kde vás za několik dní bachař znásilní. Než se stačíte vzpamatovat, zjistíte, že jste těhotná a režim ve vyšetřovací vazbě vám rozhodně neumožňuje žádat o přerušení těhotenství. Vaši rodině mezitím stát zakáže provozovat obchod i dílnu s textilem, zabaví vám rodinný majetek. Po nelidských podmínkách v promrzlém kriminále dítě porodíte a těžce onemocníte. Patrně nejtěžší životní dilema, totiž nevina dítěte a odpor k jeho násilnickému otci, řešíte adopcí holčičky. Znovu ji potkáte až v roce 2000, kdy je vám přes 70 let. 

Následkem znásilnění jste nervově nemocná, následkem věznění neplodná. Vztah s partnerem se vám za necelé dva roky rozpadne, nesmíte vykonávat kvalifikované povolání, přitom se staráte o těžce nemocnou matku a invalidní sestru. Obě se v důsledku rodinné situace pokusily o  sebevraždu. Rozpočet vaší čtyřhlavé rodiny tvoří necelé 2000,- Kčs na měsíc.

Proč o tomto příběhu točit dokument? Jednoduše proto, že K. Ch. to vše bez zahořklosti a nenávisti překonala. Ve svých 86 letech žije dál ve velmi skromných podmínkách v Praze, u tramvajové zastávky s názvem Solidarita. Osud si umí divně hrát. K. Ch. se v životě nepřestala usmívat, noblesně vystupovat, sledovat veřejné dění, žít důstojné stáří, jako by celý její život nepoznamenala ani jedna tragédie.

Filmovým uchopením mozaiky života této bývalé politické vězeňkyně si neklademe za cíl žánr filmového dokumentu překonat, přetvořit nebo snad obohatit. Přistupujeme k němu jako k nástroji, přidáváme dobrovolnickou práci natáčecího týmu, know-how z oboru orální historie a obyčejnou chuť nedat zapomenout na příběh neobyčejného člověka.

Přidáte se k nám?

Fotogalerie

Videa

Dokumentární portrét K. Ch. – trailer